Dofinansowanie produkcji filmowej

Produkcja filmowa to często ogromne przedsięwzięcie, w którym swój udział ma wiele osób i które niejednokrotnie wymaga dużych nakładów finansowych. Bywa tak, że producenci nie dysponują wystarczającą ilością prywatnych pieniędzy, które pozwoliłyby pokryć całkowity koszt całej produkcji filmowej. Niektóre gatunki kina jednak nie miałyby racji bytu, gdyby nie możliwość dofinansowania produkcji filmowej. Zdobycie takiego dodatkowego finansowania nie jest proste, jednak z pomocą dobrego prawnika można uzyskać satysfakcjonujące dofinansowanie produkcji filmowej.

 

Dofinansowanie produkcji filmowej ze środków publicznych

Dofinansowanie produkcji filmowej jest szczególnie przydatne w przypadku debiutujących twórców, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży i nie dysponują wystarczającą ilością funduszy. Niektóre gatunki filmowe również nie mogłyby powstawać, gdyby nie dodatkowe finansowanie. Istnieją różne drogi pozyskania dofinansowania produkcji filmowych, a źródłem takowego finansowania mogą być zarówno środki prywatne, jak i publiczne.

Najczęściej wybieraną opcją dofinansowania produkcji filmowej są środki publiczne, do których zaliczyć możemy fundusze np. z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który posiada ogromne zasoby i udziela bezzwrotnych dotacji czy pożyczek. Filmy finansują również Regionalne Fundusze Filmowe czy Telewizja Polska S.A.

 

Dofinansowanie produkcji filmowej ze środków prywatnych

Inną drogą uzyskania dofinansowania produkcji filmowej są wszelkie środki prywatne. Różni nadawcy telewizyjni chętnie współfinansują lub w różnoraki sposób wspierają produkcje filmowe. Pomocy możemy szukać również u producentów, którzy udzielą nam nie tylko wsparcia finansowego, ale także merytorycznego. Możemy także współpracować z dystrybutorami oraz partnerami zagranicznymi.

Wybór odpowiedniego źródła dofinansowania produkcji filmowej jest niezwykle istotny, gdyż od niego zależy los naszego dzieła. Dobry prawnik wesprze Cię nie tylko w kwestii samego wyboru rozwiązania, ale także poprowadzi Cię przez ścieżkę prawną w celu pozyskania dodatkowych funduszy.